> Nastava

Dan planeta Zemlje

Autor: Katarina Grgić Noršić, 22. 4. 2008.

Dana 21. travnja 2008. obilježili smo Dan planeta Zemlje. Tom prigodom je Ekološka grupa učenika 6. b razreda, Osnovne škole Eugena Kumičića predstavila  svoj projekt: SVJETLOSNO ONEČIŠĆENJE, kojim se bavila tijekom ove školske godine.

Svjetlosno onečišćenje jedna je od novijih vrsta onečišćenja. To je pokazala i anketa koju smo proveli među učenicima i djelatnicima naše škole te među našim sugrađanima. Na pitanje: ŠTO JE SVJETLOSNO ONEČIŠĆENJE od 547 ispitanika, samo njih 34 je znalo odgovor.

Radi se o onečišćenju koje je posljedica pojačane emisije svjetlosti iz umjetnih izvora, posebno iz urbanih područja gdje se svjetla gradova i cesta raspršuju u vodenim kapljicama i česticama prašine u zraku, zbog čega čitava atmosfera lagano svijetli žutom ili blijedo narančastom svjetlošću.

Posljedice se odražavaju na sav živi svijet.

Svjetlosno onečišćenje ometa gniježđenje ptica - broj gnijezda na određenim područjima znatno pada, a na mnogima ih više i nema. Ptice selice gube orijentaciju bez zvjezdanog neba. Jaka svjetla ih zasljepljuju te se mnoge sudaraju s raznim građevinama. Godišnje više ptica strada zbog svjetlosnog onečišćenja nego zbog svih ostalih ekoloških katastrofa . Zbog hormonskih poremećaja gnijezde se u jesen umjesto u proljeće.

Morske kornjače more prepoznaju po odbljesku svjetla s površine. Ako se u blizini nalazi javna rasvjeta, kreću prema njoj i završavaju pod kotačima automobila ili kao plijen grabežljivaca. Svjetlo privlači neke kukce, a neke odbija. Mnogi od njih stradaju kada se previše približe rasvjetnim tijelima što dovodi do neravnoteže u ekosustavu.
Smatra se da umjetno svjetlo utječe i na ljude – uzrokuje poremećaje sna, životnog ritma te hormonske poremećaje.

Pretražujući sve dostupne izvore pronašli smo da mjere za smanjenje ove vrste onečišćenja uključuju:

à        proizvodnju i prodaju ekoloških rasvjetnih tijela (svjetiljke i sijalice)

à        usmjeravanje snopa svjetlosti uličnih svjetiljki prema tlu

à        smanjenje svjetlećih reklama i panoa

à        zabrana zabavne rasvjete (svjetlosni topovi, laseri i sl.)

à        smanjenje intenziteta noćnog osvjetljenja

à        korištenje senzora za uključivanje i isključivanje rasvjete

Proučivši sve vrste svjetiljki koje se koriste za javnu rasvjetu, uočili smo da se one mogu svrstati u tri skupine: NEZASJENJENE, POLUZASJENJENE I POTPUNO ZASJENJENE.

Svaka od njih ima svoja obilježja, no sa ekološkog stanovišta najprihvatljivije su POTPUNO ZASJENJENE svjetiljke čija je sijalica  u kućištu napravljenom od neprozirnog materijala, koje je s donje strane zatvoreno ravnim staklom. Raspršivanje svjetlosti regulirano je zrcalnom površinom namještenom unutar kućišta. Sijalice ovog tipa ne svijetle iznad 90° već izravno u tlo, ne zasljepljuju vozače, moguće je i biranje boje svjetla. One su postale vrlo popularane u svijetu, na radost astronoma i svih ljubitelja prirode.

Ispitali smo kakvo je stanje u našem gradu, obilazeći sve gradske četvrti. Pri tome smo pronašli da i na našim ulicama ima NEZASJENJENIH svjetiljki koje se koriste u dekorativne svrhe za osvjetljavanje trgova i nekih zgrada. Ostale ulične svjetiljke su najvećim dijelom iz skupine POLUZASJENJENIH, koje također nisu ekološki prihvatljive. Na našu radost vidjeli smo da su glavne prometnice našeg grada osvjetljene POTPUNO ZASJENJENIM svjetiljkama.

Velika nam je radost bila to što je našem susretu nazočio gospodin Dean Hergešić, dipl. Inženjer elektrotehnike, inače naš sugrađanin. Njegova posebnost krije se u tome da je vlastitim promišljanjem, kretivnošću i velikom predanošću sam konstruirao MREŽOTONOFREKVENTNI-REGULATOR RASVJETE. To je uređaj koji se ugrađuje u stupove javne rasvjete i koji u kasnim noćnim satima smanjuje jačinu svjetlosti. Time ulice ostaju osvjetljene, ali je jačina prilagođena „gluhoj“ dobi noći. Na taj način se ostvaruje ušteda u potrošnji električne energije a i smanjuje količina nepotrebne svjetlosti koja odlazi u atmsferu i pridonosi svjetlosnom onečišćenju.

Saznali smo da je nekoliko gradova u Republici Hrvatskoj već ugradilo ovakve uređaje u svoj sustav javne rasvjete. Naš grad još uvijek nije na tom popisu. Stoga ovo smatramo prigodom da kao mladi ljudi koji vole svoj grad i koji su duboko svjesni da je i on jedan od mnogih na ovom JEDINOM planetu Zemlji, postavimo pitanje kada će ovakvi uređaji biti ugrađeni u sustav javne rasvjete na našim ulicama.

Naše obiljažavanje Dana planeta Zemlje završilo je malim „umjetničkim“ nastupom članova  Ekološke grupe u kojem su oni izveli vlastite literarne uratke inspirirane ekologijom.

Osim toga imali smo prigodu pogledati tri primjerka VELEBITSKE DEGENIJE kupljena u Botaničkom vrtu koji provodeći akciju dozvoljenog uzgoja i prodaje ove endemične biljke želi pridonijeti podizanju ekološke svijesti.

Prve procvale primjerke namjenili su osnovnim i srednjim školama u RH.

Ekološka grupa OŠ Eugena Kumičića i njihova voditeljica Natalia Ivanković, prof.

> Nastava