Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Sara Vrbanc, 23. 4. 2024.

Vukovar je grad koji je za vrijeme Domovinskog rata imao ključnu ulogu u obrani Hrvatske tijekom velikosrpske agresije na Lijepu Našu. Tijekom tromjesečne bitke za Vukovar, najveće u Domovinskom ratu, Vukovar je bio razoren i spaljen. Njegovo je stanovništvo bilo progonjeno, ubijano i zakopavano u masovnim grobnicama. Zbog stradavanja hrvatskih branitelja i civila te zbog njihovih herojskih činova Vukovar s ponosom nosi nadimak Grad Heroj.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja svake godine organizira terensku nastavu u Vukovaru za svaki osmi razred. Jedan od tih osmih razreda ove godine bili smo i mi. Iz prve ruke slušali smo o obrani grada Vukovara. U okviru ove terenske nastave razgledali smo Gradski muzej i posjetili Muzej vučedolske kulture. Razgledali smo i nekadašnju vukovarsku vojarnu, a danas Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar te se upoznali s taktikama korištenima u obrani samoga grada. 198 stepenica vodilo nas je do vrha vukovarskog vodotornja odakle se pruža prekrasan pogled na Dunav i cijeli grad.

Drugoga dana našeg boravka u Vukovaru posjetili smo Ovčaru i vukovarsko memorijalno groblje gdje smo slušali o zločinima koji su se ondje dogodili. Vidjeli smo i skladište Borova koje je služilo kao improvizirana bolnica te Put spasa. Na Trpinjskoj cesti posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja i slušali i tome kako su na toj cesti uništena 84 tenka JNA. Bili smo i u Vukovarskoj bolnici čiji su nam podrum i skučene prostorije dočarale stvarnost onih koji su tamo boravili. Na kraju naše terenske nastave slušali smo predavanje o miru, a predstavnici naše škole sudjelovali su u kvizu znanja i osvojili drugo mjesto.

Zaključujemo da je terenska nastava u Vukovaru bila izuzetno poučna i emotivna. Upoznali smo se s teškom prošlošću grada, ali i s velikim ponosom koji Vukovar nosi. Terenska nastava svakako je ostavila dubok trag i podsjetila nas na važnost mira i zajedništva. Podsjetila nas je da nikada ne odustajemo i da ni pod koju cijenu ne gubimo nadu kao što ju ni Vukovar nikada nije izgubio.

Filip Happ, 8. d