Županijsko natjecanje iz likovne kulture šk. god. 2022./2023.
U našoj je školi 7. ožujka 2023. održano županijsko Natjecanje - izložba učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK 2023.

Druženje  u našoj školi započelo je kratkom priredbom tijekom koje je školski zbor "Zbrku" pod vodstvom profesorica Mladena Ergića pokazao svoje pjevačko umijeće. Nakon toga se v.d. ravnateljica škole Snježana Ruklić obratila okupljenima prigodnim riječima, a profesorica likovne kulture, Gordana Plepelić Šokec, predsjednica Županijskog povjerenstva za odabir radova, podijelila je zahvalnice, priznanja i pohvalnice učenicima i njihovim mentorima.

Na županijsko natjecanje LIK-2023. pristiglo je 79 radova iz 27 osnovnih škola te 19 radova iz 7 srednjih škola s područja Zagrebačke županije. Škole su na natjecanje mogle poslati najviše tri rada.

Odabrani radovi su bili izloženi na multimedijalnoj i fizičkoj  izložbi u holu škole, a ujedno se mogu pogledati na mrežnoj stranici naše škole.

Radovi predloženi za državnu razinu LIK-a:

OSNOVNE ŠKOLE:

1. Victoria Findrik - OŠ Pokupsko, Pokupsko, mentorica: Marina Lapadatović

2. Marta Hajak -  OŠ Marije Jurić Zagorke, Vrbovec, mentor: Mateo Bajić

3. Leona Šajnović – OŠ Eugena Kvaternika, Velika Gorica, mentor: Vid Vučak

SREDNJE ŠKOLE:

1. Matea Škarica – SŠ Ban Josip Jelačić, Zaprešić mentorica: Keti Bradanović

2. Kristina Kukovačec – SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina, mentorica: Ana Malačić

3. Mare Nike Lukšić – SŠ Dugo Selo, Dugo Selo mentorica: Ana Malačić

Nakon podjele zahvalnica, priznanja i pohvalnica okupljeni su krenuli prema Etno naselju u Novom Čiču (Kud Čiče, Novo Čiče) gdje su imali organizirani razgled naselja, druženje i ručak uz nezaboravan ugođaj turopoljskog ambijenta.

Svim izabranim i nagrađenim učenicima i njihovim mentorima još jednom čestitamo, a posebno učenici naše škole koja se plasirala na Županijsko natjecanje, Luciji Legin te njenoj mentorici Gordani Plepelić Šokec, profesorici likovne kulture.

Rezultati natjecanja - izložba osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna LIK-2023.

Stručno povjerenstvo odabralo je za izložbu 15 radova učenika iz osnovnih škola i 7 radova iz srednjih škola, a od kojih su tri rada osnovnih škola i tri rada srednjih škola predložena za višu razinu natjecanja. Odabrani radovi biti će izloženi na multimedijalnoj izložbi u holu škole 7. ožujka 2023., a taj dan će se moći pogledati i na mrežnoj stranici naše škole. Zahvaljujemo se svim učenicima i njihovim mentorima koji su sudjelovali na ovogodišnjem LIK natjecanju.

Zadatak 1 A kategorije (osnovna škola): Ritam na plohi

Tema natjecanja: PLES

Cilj: Promicanje likovne i vizualne umjetnosti istraživanjem suodnosa umjetničkih područja

Likovni pojmovi: ritam na plohi, dvodimenzionalni likovi,  kontrasti boje prema boji

Likovna tehnika: digitalna animacija (2D crtanje)

Područje rada: digitalni alati – novi mediji

Predmetni ishodi: OŠ LK A.5.1.,  OŠ LK A.5.3., OŠ LK B.5.1., OŠ LK C.5.2.

Izrada digitalne animacije u odabranoj aplikaciji (od 15 do 30 sekundi) kojom su učenici pomoću jednog odabranog kontrasta boje prema boji trebali prikazati kretanje dvodimenzionalnih likova (geometrijskih i/ili slobodnih) kako bi se postigao ritam na plohi.

Zadatak 2 A kategorije (srednja škola)

Tema natjecanja: LJUDSKO TIJELO I PLESNI POKRET

Cilj: Učenik će istražiti temu plesa u likovnim djelima, načine prikazivanja ljudskoga tijela u pokretu, prepoznati različite pristupe temi kroz stilove, pravce i razdoblja, prepoznati vrste likovnih formi te osvijestiti povezanost izražajnih elemenata plesa kao umjetnosti pokreta s izražajnim oblicima korištenim u likovnome stvaranju. Učenik će oblikovati figuru u plesnome pokretu s pomoću likovnih postupaka i programa za digitalnu obradu. Objasniti ideju vlastitoga rada kroz temu i postupak nastajanja u tradicionalnoj likovnoj i digitalnoj obradi.

Likovni pojmovi: figura, pokret, kompozicija, rekompozicija, redefinicija, linijski istanjena masa, ravnoteža, ritam, digitalna fotografija, kadar, animacija

Likovna tehnika: Žica, digitalna animacija

Predmetni ishodi: SŠ LU A.1.1., SŠ LU B.1.1., LU B.1.2., SŠ LU C.1.1.

1. Istražiti likovno djelo s temo plesa

2. Oblikovati vlastitu ideju plesne figure nadahnutu istraživanim likovnim djelom (žičana skulptura, fotografije, animacija)

3. Sažeto opisati vlastiti rad potaknut istraživanim dijelom kroz proces rada od istraživanja do animacije.

Stručno povjerenstvo za odabir radova:

Osnovna škola

1. Gordana Plepelić Šokec, predsjednik povjerenstva, OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica

2. Tajana Brnić, član , OŠ Eugena Kumičića, Velika Gorica, OŠ Slavka Kolara, Kravarsko

3. Ivana Strmečki Vučina, član, OŠ Ljubo Babić, Jastrebarsko

4. Ružica Barbarić Librić, član, OŠ Bogumila Tonija, Samobor

5. Robert Samardžić, član, OŠ Stjepan Radić, Božjakovina

Srednja škola

1. Elen Zubek, Gimnazija Velika Gorica, Velika Gorica

2. Ana Malačić, SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina, SŠ Dugo Selo, Dugo Selo

Ljestvice konačnog poretka za osnovne i srednje škole možete pogledati u prilogu.

> Županijsko natjecanje LK 22./23.