EKO tjedan - program

Autor: Sara Vrbanc, 15. 4. 2024.

Budući da smo EKO škola, organiziramo EKO tjedan uoči Dana planeta Zemlja.

Tijekom cijelog tjedna održavat će se EKO radionice u svim razredima naše škole. Svi učitelji će sa svojim razredima obraditi različite eko teme koju sami izaberu i na način koji odgovara njima i učenicima (plakat, kviz, sadnja bilja, čišćenje okoliša, …).

Tablica na poveznici:  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1V3EBIiW94m-iMJZN07EDiw2eTt9fivka3PB1ThhEOGM/edit?usp=sharing

Iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode na području Zagrebačke županije Zeleni prsten² koja provodi projekt ,,Mladi čuvari prirode Zagrebačke županije" u goste nam dolaze gđa Maja Pintar i gosp. Darko Slukan. Gđa Maja Pintar (viša stručna savjetnica za opće poslove) će održati u ponedjeljak, četvrtak i petak 6 edukativnih predavanja-radionica u trajanju od 1 školskog sata za učenike od 6. do 8. razreda prema zadanim terminima.

PONEDJELJAK 15.4. ujutro

2.sat 6.c

3.sat 6.e

ČETVRTAK 18.4. poslije podne

1.sat 6.b

2.sat 7.b

PETAK 19.4. ujutro

2.sat 8.d

3.sat 8.c

U edukativnom predavanju ,,Upoznaj šumu“ učenici se upoznaju sa zanimljivostima šumskog svijeta, općekorisnim funkcijama šuma i njenim tajanstvenim stanovnicima. Uče razlike između pitomog i divljeg kestena, kako raspoznati jelu od smreke, koja je najmanja ptica Europe, tko je glavni drvodjelac u ptičjem svijetu.... Na kraju sata predviđena je i kraća edukativna igra.

U edukativnom predavanju „U čudesnom svijetu leptira“ učenici se upoznaju s vrstama leptira, njihovom fizionomijom, životnim ciklusom, ulogom u ekosustavu te istraživanjima leptira koje provodi Javna ustanova. Predavanje je popraćeno mnoštvom fotografija, videom životnog ciklusa leptira te gledanjem primjeraka leptira pod lupom.

U edukativnom predavanju „Oprašivači - heroji svijeta prirode" učenici će saznati brojne zanimljivosti iz svijeta oprašivača, o njihovoj važnosti u prirodi i važnosti njihovog očuvanja te zašto bi svijet bez oprašivača izgledao drugačije nego naš današnji svijet. Fokus predavanja je na medonosnoj pčeli, divljoj (solitarnoj) pčeli te muhi lebdjelici. U drugom dijelu programa predviđena je zajednička izrada mini hotela za kukce koji će ostati razredu i školi (opcionalno za postavu u školskom dvorištu).

Za učenike koji su se istaknuli svojim radom u zadruzi i u eko grupama organizirane su radionice u UTORAK 16. travnja od 9 do 13 sati. Radionice vodi gosp. Darko Slukan (glavni čuvar prirode, JU Zeleni prsten Zagrebačke županije), a obrađuju se teme vezane uz zaštićene prirodne vrijednosti, mjere zaštite prirode, šumski i vodeni ekosustavi, geologija, biljni i životinjski svijet, invazivne vrste te poželjni načini boravka i ponašanja u prirodi.

Radove naših učenika i slike s radionica objavit ćemo u foto galeriji.

Dubravka Bayer, prof. kemije