Zadruga Vuzel

Aktivnosti naših učenika povodom Svjetskog dana kravate

Autor: Sara Vrbanc, 16. 10. 2023. 09:59

Povodom Svjetskog dana kravate koji se obilježava svake godine 18. listopada, naši su učenici iz učeničke zadruge Vuzel, izradili suvremene turopoljske mašne.

"Inspirirani podgutnicom koja je sastavni dio narodne nošnje Turopolja, izradili smo suvremene mašne koje se mogu nositi kao broš, kopča ili gumica za kosu."

Podgutnica je izvorno rubac ili ukrašena vrpca koja se vezala pod vratom, odnosno "pod gutom", odakle i naziv podgutnica. Vezale su ih djevojke i žene pod gut svojih odabranika pred odlazak u ratove kao zalog ljubavi i sjećanje na dom kojemu se moraju vratiti.

Dan učeničkih zadruga Zagrebačke županije u Ivanić Gardu

Autor: Sara Vrbanc, 16. 10. 2023. 09:49

U srijedu, 11. listopada 2023.g. naše su zadrugarke, Natali Špičić, Petra Brajković i Laura Hajduk, zajedno s voditeljicama Tajanom Brnić i Gordanom Plepelić Šokec sudjelovale je na manifestaciji "Dani učeničkih zadruga Zagrebačke županije", koja se održavala u Ivanić Gradu.
Nakon kraće svečanosti otvorenja manifestacije, štandove zadrugara obišli su zamjenik župana Ervin Kolarec, zamjenik gradonačelnika Ivanić-Grada Tomislav Cuvaj i Darinka Balen, tajnica Podružnice učeničkih zadruga Zagrebačke županije

Naši su se zadrugari predstavili s turopoljskim mašnama, prirodnim začinima i čajevima, nakitom i mnogim drugim proizvodima koje možete vidjeti na fotografijama u prilogu.

Učenička zadruga Vuzel sudjelovala na manifestaciji "Gastro Turopolja"

Autor: Sara Vrbanc, 16. 10. 2023. 09:47

U subotu, 14. listopada 2023. naši su zadrugari sudjelovali na manifestaciji Gastro Turopolja u Velikoj Gorici. Predstavili su se s turopoljskim mašnama u obliku broševa i kopči za kosu, prirodnim začinima i čajevima, balzamima, privjescima, nakitom i već tradicionalnim čuvarkućama u keramičkim posudama.

Osim prezentacije i prodaje proizvoda, za posjetitelje su održali i besplatnu radionicu izrade narukvica od perlica.
Zahvaljujemo svim zadrugarima sudionicima, voditeljicama Tajani Brnić i Maji Đuričić te Turističkoj zajednici grada Velike Gorice i ravnateljici Snježani Ruklić na organizaciji i provedbi ove tradicionalne manifestacije.

> Zadruga Vuzel