Papirko

IBAN:

HR6624020061854100005

Poziv na broj: 64 7803-14371

ravnateljica: Snježana Ruklić, prof.

ravnateljica@os-ekumicica-velikagorica.skole.hr

Šetnja Zagrebom: Od Eugena Kumičića i učionice iz 19. stoljeća do Bašćanske ploče
Autor: Administrator , 30. 11. 2018.

27. 11. 2018. učenici šestog razreda svoju su  izvanučioničnu nastavu iz Hrvatskog jezika održali u Zagrebu. Prva stanica bio je Trg Republike Hrvatske i šetnja do Roosveltovog trga i originalnog kipa Eugena Kumičića. Nakon kratke šetnje posjetili su Hrvatski školski muzej, razgledali njegov postav i ušli u učionicu iz 19. stoljeća, gdje su imali sat krasopisa. Na kraju su posjetili zgradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti kako bi vidjeli Bašćansku ploču.

Više o izvanučioničnoj nastavi pročitajte u osvrtu (klikni opširnije).

OSVRT

Avantura po Zagrebu

27. studenoga 2018. uputili smo se u Zagreb u pratnji razrednice i profesorice hrvatskog jezika u posjet Hrvatskom školskom muzeju. Kada smo stigli u Zagreb, zaputili smo se do Muzeja Mimara gdje smo vidjeli originalan kip Eugena Kumičića. Prepoznali smo ga jer je isti takav i u našoj školi. Svi zajedno smo se fotografirali, a zatim smo krenuli prema Hrvatskom školskom muzeju. U Muzeju smo najprije mogli vidjeti učionicu iz 19. stoljeća. U njoj smo vidjeli stare klupe, školsku ploču, tintarnicu  i šibu na stolu učiteljice. Saznali smo da se učiteljice nisu smjele udavati, nego su morale birati hoće li život posvetiti obitelji ili učiteljskom poslu. Stajale su na povišenom dijelu učionice, katedri, kako bi mogle vidjeti svih 60 učenika u razredu. U ostalim prostorijama vidjeli smo kako su izgledale nekadašnje početnice, globusi, šestari, naučili smo stare nazive predmeta kao prirodopis, zemljopis i lučba (naziv za kemiju). Saznali smo da se igralište zvalo gombalište, a dvorana za tjelovježbu bila je gombaonica. Nakon obilaska, imali smo sat krasopisa u još jednoj staroj učionici. Kad smo došli u nju, morali smo obući odjeću za školu. Dječaci su dobili zelene jakne i kape, a mi haljine. Radionicu je vodila učiteljica Ivana, a mi smo morali biti mirni i uspravno sjediti. Pisali smo tintom i perom i rješavali listić iz krasopisa.

Na kraju „nastave“ u Muzeju, otišli smo u zgradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti gdje smo vidjeli originalnu Bašćansku ploču. Umorni, sretni i zadovoljni otišli smo iz Zagreba.

Lana Hrup, 6.b