Putovanje u Kinu

Autor: Administrator , 13. 2. 2015.

U četvrtak 29.1.2015. našu školu posjetila je bivša učenica Karla Krejčir, sada maturantica 4. jezične gimnazije, kako bi nam isprezentirala svoje putovanje u Kinu. Prije godinu dana počela je učiti kineski jezik zajedno sa svojom prijateljicom na Konfuci institutu. Kako su njih dvije imale najbolje rezultate na završnom ispitu, institut ih je pozvao na besplatno jednomjesečno putovanje u Kinu kako bi gledale natjecanje ˝Kineski most˝. Na početku svoga prezentiranja ispričala je glavno o Kini, a zatim nam je detaljnije opisala mjesta koja je posjetila. Prvi tjedan proveli su u Beijingu, a zatim su posjetili Tiantan. Na slikama nam je pokazala Zid šaptanja u kojem kada ti s jedne strane nešto šapneš osoba s druge strane to može čuti. Posjetili su i Kineski zid koji je dug 8 881 km, a gradio se od 5. st. pr. Kr. do 17. st. Za posjetitelje je otvoren 1780. godine. Bili su i u Ljetnoj palači u Pekingu gdje je napravljeno umjetno jezero kako bi mornarica mogla vježbati. Sljedeća postaja bila je Zabranjeni Grad, a zatim ZOO u Pekingu (pande). Posjetili su i Hanban (organizacija koja se brine za širenje kineskog jezika) te selo nacionalnih manjina. Pri kraju putovanja imale su priliku probati tradicionalne plesove nacionalnih manjina. Karla je jako zadovoljna gostoprimstvom te kaže da su Kinezi jako simpatičan i druželjubiv narod. Karla, osim kineskog, zna i talijanski, španjolski, ruski, latinski, engleski i njemački jezik. Prošle godine je također u našoj školi prezentirala svoje putovanje u Ameriku. Mi smo joj zahvalni na ovogodišnjem posjetu te se nadamo da će nam i sljedeće godine isprezentirati neko svoje putovanje!

Dragica Šokčević, 8.e