Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Autor: Administrator , 12. 5. 2014.

Povodom 140. obljetnice rođenja književnice Ivane Brlić-Mažuranić i 101. obljetnice izdavanja njezinog romana za djecu „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ u velikom holu naše škole, 7. svibnja 2014., bila je izvedena zanimljiva predstava u kojoj su sudjelovali učenici četvrtih razreda. Predstava je započela intervjuom s Ivanom Brlić-Mažuranić, a nastavila se pričom o mladom šegrtu Hlapiću koji odluči napustiti radionicu i otići u svijet, što dalje od okrutnog majstora Mrkonje. Uživali smo u zabavnoj glazbenoj predstavi. Osim odlične glume naših učenika pohvalili bismo i njihove pjevačke sposobnosti. Predstavu je osmislila učiteljica Ljubica Skelin.

Ivana Brlić-Mažuranić (1874. - 1938.) najistaknutija je hrvatska dječja književnica. Rođena je u Ogulinu 18. travnja 1874. Potječe iz ugledne obitelji Mažuranić iz Novog Vinodolskog, a udala se za uglednog člana obitelji Brlić iz Slavonskog Broda, u kojemu je provela veći dio života. Pisala je pjesme, pripovijetke i crtice za djecu, no najveći književni uspjeh postigla je svojim, inače prvim hrvatskim dječjim romanom Čudnovate zgode šegrta Hlapića i čudesnom knjigom Priče iz davnine. S obzirom na to da se njezine Priče iz davnine ističu ljepotom i skladom jezika i stila, bogatstvom mašte i humanim, etičkim pristupom svijetu, a da je roman o šegrtu Hlapiću također bajka o dječjem životu, Ivanu Brlić-Mažuranić možemo nazvati kraljicom hrvatske dječje priče.

Maša Barbić i Lucija Balog, 6.b