Objavljena Odluka o elementima i kriterijima za upis u srednje škole za šk. god. 2014./15.

Autor: Marija Šinko, 5. 5. 2014.

Sa web stranica MZOS:

Posebna postignuća, poput završene plesne ili glazbene škole, drugog stranog ili klasičnog jezika, na temelju preporuke Ustavnoga suda ove godine neće se bodovati za upis u prvi razred srednje škole. Učenici sa zdravstvenim teškoćama koji su do sada ostvarivali dva dodatna boda, po novome će pri upisu dobiti jedan dodatni bod. Ukidaju se i bodovni pragovi budući da e-upisi svu djecu rangiraju na jedinstven način - prema njihovim bodovima, interesima i sposobnostima - čime se isključuje svaka mogućnost manipulacije.

S druge, pak, strane dodatna težina daje se vrednovanju rezultata postignutih na natjecanjima iz znanja pa će tako, za razliku od lani kada su izravan upis u željenu školu ostvarivali učenici pobjednici na državnim natjecanjima iz znanja u 7. i 8. razredu, ove godine izravan upis imati učenici koji su u 5., 6., 7. i 8. razredu kao pojedinci na natjecanjima iz znanja ostvarili neko od prvih triju mjesta. Lani je takvih učenika bilo 43, dok će ih ove godine, očekuje se, biti 171!

To su najvažnije novosti koje donosi Odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole u školskoj godini 2014./2015.

"Ključ za upis svim učenicima ove godine bit će prosjek zaključnih ocjena na dvije decimale od petog do osmog razreda osnovne škole odnosno zaključne ocjene iz posljednja dva razreda iz šest nastavnih predmeta. Jedan od predmeta pritom će samostalno određivati škole" - istaknuo je ministar

Odluka i popis predmeta značajnih za upis nalaze se u privitku.