Uz zmaja Anđelka do pobjede na velikogoričkom fašniku

Autor: Administrator , 28. 2. 2017.

„Nemojte zaboraviti da mnoga bolesna djeca nemaju izbora i provode dugačke dane i samotne noći, tjednima pa čak i mjesecima na bolničkim odjelima. Mnoga su silom prilika ‘’prikovana’’ uz krevet i spojena na jedan ili više aparata. Zašto im ne bismo uljepšali djetinjstvo, makar na tren, i olakšali im boravak u hrvatskim zdravstvenim institucijama zajedno.“- nit je vodilja autora prekrasne slikovnice Zmaj Anđelko, namijenjene djeci pacijentima u bolnicama, Gorana Čučkovića.

A kako je cilj svake dobre mame (zar drukčije postoje?!) potaknuti svoje dijete da bude dobro, darežljivo i suosjećajno, tako je pokrenuta i ova humanitarno-fašnička inicijativa 4. A razreda naše škole. Četvrtaši su nastupom na 108. Turopoljskom  dječjem fašniku, održanom 26. veljače 2017. u Parku dr. Franje Tuđmana u Velikoj Gorici, promovirali humanitarni projekt „Zmaj Anđelko pomaže djeci“, čiji cilj je prikupljanje donacija za stvaranje i distribuciju slikovnica bolesnoj djeci te djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi i slabijeg imovinskog stanja.

Uz vodstvo učiteljice Renate Cvetko 25 učenika i njihovih mama (i tata) vrijedno se danima pripremalo za nastup na fašniku, pripremajući koreografiju i izrađujući kostime kojih se ne bi posramili ni profesionalni kostimografi. U velikoj konkurenciji velikogoričkih škola, 4. A uspio je drugu godinu za redom odnijeti pobjedu na fašničkom nastupu, ovog puta inspiriranom pričom o humanosti, pomoći i ideji da je svatko od nas poseban i jedinstven. Premda je svrha fašnika dobra zabava, ovogodišnji nastup je kod djece polučio niz različitih emocija- od sreće i ponosa zbog humanitarnog angažmana do suza zbog prevelikog uzbuđenja. S druge strane, ni roditelji gledatelji nisu mogli suspregnuti sreću i zadovoljstvo- poruka humanosti je prepoznata, a marljiv rad rezultirao je pobjedom. Nije nevažno istaknuti da se mamama i djeci prilikom izrade kostima u pomoć uskakali i tate i tete, pri čemu posebna zahvala teti Žaklini koja je svojim umijećem pomogla osmisliti i realizirati kostim zmaja Anđelka.

U samu pripremu uloženo je uistinu mnogo truda, vremena i iskrene volje, što pobjedu čini još slađom, te nema sumnje da će se učenici 4. A zabaviti na zasluženom osvojenom putovanju u Crikvenicu, jednako kao i čitanjem priče o malom zmaju Anđelku.

Do tada će Anđelko nastaviti sa svojim aktivnostima te ga se u utorak, 28. veljače, može pronaći u zagrebačkoj zračnoj luci u akciji prikupljanja sredstava za projekt.

Za sve one koji žele poduprijeti Anđelka u njegovom nastojanju da svijet učini ljepšim, više informacija o njegovom djelovanju može se pronaći na sljedećem linku.

U konačnici, vjerujemo da će primjer 4. A slijediti i drugi, jer i male dječje ruke i glave mogu doprinijeti stvaranju ljepšeg i boljeg svijeta, a Anđelku želimo mnogo uspjeha, kao i njegovu autoru Goranu, čije lijepe priče donose osmijeh na mala dječja lica.

mama Anita Stipić

foto: Miljenko Milanović, pruzeto s Cityportala