JOBSTEM projekt

Autor: Martina Mlinarić, 23. 2. 2017.

Učenici 6.d i 6.e razreda posjetili su Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, a učenici 7.d  i 7.e razreda posjetili su Institut Ruđer Bošković u okviru JOBSTEM projekta. JOBSTEM ili Profesionalne aspiracije prema STEM zanimanjima projekt je koji provodi Institut društvenih znanosti Ivo Pilar. Osnovni je cilj ovog projekta poticanje interesa kod učenika za zanimanja vezana uz prirodoslovlje, tehnologiju, inženjerstvo, matematiku i srodna područja te promicanje ovih zanimanja.

Učenici šestih razreda su obišli tri fakultetska zavoda - Zavod za organsku kemiju, Zavod za analitičku kemiju te Zavod za mehaničko i toplinsko procesno inženjerstvo. Učenici su u manjim grupama prolazili kroz niz zanimljivih vježbi, pokusa i demonstracija, uz vođenje profesora i asistenata fakulteta. Saznali su kako korak po korak odrediti razinu željeza u čokoladi  i tako saznati više o kvaliteti pojedinih vrsta čokolade. Slušali su o različitim vrstama kristala koje su imali priliku proučavati kroz staklo mikroskopa. Kroz različite radionice učenicima je kemija približena kao korisna i zanimljiva znanost.

Sedmaši su na različitim radionicama također saznali mnoge zanimljive stvari. Sudjelovali su na radionicama iz područja kemije, fizike i biokemije. Najzanimljivije im je bio kad su izolirali dnk iz banane uz pomoć alkohola, leda i soka od ananasa. Tko zna, možda se u nekome od sudionika krije budući znanstvenik.

Fotografije pogledajte klikom na više.