Centar za EdUkaciju o EU provodi projekt o Europskoj uniji u našoj školi

Autor: Administrator , 27. 4. 2016.

Centar za EdUkaciju o EU (CEdU)  i u našoj je školi počeo provoditi projekt pod nazivom „EdUcation—Poduka o Europskoj uniji“ u našoj je školi organizirao Centar za EdUkaciju o EU (CEdU).  Diektorica CEdU-a Vinka Drezga  polaznicima četvrtih razreda održala je interaktivno  predavanje na temelju PowerPoint-prezentacije. Tijekom ožujka upoznali smo se s glavnim institucijama u Bruxellesu, glavnom sjedištu Europske unije, o politikama, ali i o današnjim problermima koji tište sve građane Unije, poput gospodarskih prilika, odnosno problema izbjeglica. Posebno valja istaknuti činjenicu da je predavačica s učenicima komunicirala i na engleskom jeziku.

Učenici su naučili  bitne činjenice iz povijesti i sadašnjosti EU-a, a imali su i slobodu iznijeti svoje mišljenje o tomu što za Hrvatsku predstavlja punopravno članstvo u Uniji. Posebno zanimljiv dio jest diskusija  o gradivu, tijekom koje su učenici imali slobodu propitivati predavačicu o njezinom iskustvu  života i rada u Bruxellesu. Projekt učenicima osnovnih škola skreće pozornost  na pripadnost  europskom kulturnom krugu, koji izrasta iz grčko-rimske i judeo-kršćanske baštine, a podrazumijeva otvorenost, suživot i gospodarski i kulturni prosperitet.