TERENSKA NASTAVA

Autor: Ivana Kolarić, 1. 3. 2016.

Szombathely- Bratislava- Beč

U pet sati ujutro 26. veljače učenici šestih, sedmih i osmih razreda naše škole krenuli su na dvodnevnu terensku nastavu iz njemačkog jezika i povijesti, u pratnji profesorica Marine Gverić Karačić i Sanje Cerovski Miletić te stručnog vodiča.

Prvo smo se uputili prema mađarskom gradiću Szombathelyju gdje smo obišli sinagogu, arheološke ostatke rimskog rada Savarije, znamenitu crkvu svetog Martina, biskupski dvor, katedralu i dva glavna gradska trga. Nakon razgleda krenuli smo prema Bratislavi u kojoj smo i prenoćili.
            U Bratislavi smo, na istaknutoj uzvisini, obišli Bratislavský hrad ispred kojeg se nalazi spomenik Svatopluku I., vladaru nekadašnje povijesne pokrajine Moravske. Nasuprot dvorca pruža se predivan pogled prema Dunavu, ali i Austriji koja je udaljena svega 60- ak kilometara od Bratislave. U gradskom središtu obišli smo vrata svetog Michaela, katedralu svetog Martina, gradsku vijećnicu, Primacijalnu palaču te Slovačko narodno kazalište. U gradu se nalazi nekoliko zanimljivih kipova i skulptura modernih umjetnika koje su namijenjene slikanju s turistima.
            Sljedeće jutro spakirali smo se i krenuli za Beč. Obišli smo Prirodoslovni muzej,i nakon njega smo krenuli u istraživanje gradskih znamenitosti. U Beču smo vidjeli mnogo; zgradu parlamenta, nacionalnu biblioteku, katedralu svetog Stjepana, muzej Albertinu, zgradu dvorca Hofburg, kraljevske lipicanere...te brojne druge gradske atrakcije.

Najveća seznacija bio nam je prekrasan ljetni dvorac Schonbrunn! Nakon razgleda unutrašnjosti dvorca, izašli smo u stražnji vrt gdje smo se slikali i kupili suvenire. Popeli smo se na vrh brda odakle smo imali fantastičan pogled na Beč.

Oko pet sati popodne, tužnih lica, krenuli smo prema Velikoj Gorici. Kako se kaže, sve što je lijepo kratko traje! Nadamo se nekom novom odlasku u predivne gradove Europe.

Paula Tomčić, 8.a